Leczenie nietrzymania moczu i zaburzeń erekcji

Centrum Urologii Rekonstrukcyjnej Szpital Łukasza w Bydgoszczy - Diagnostyka i leczenie operacyjne.

O Centrum Urologii Rekonstrukcyjnej

Centrum Urologii Rekonstrukcyjnej w Bydgoszczy jest szczególnie ukierunkowane na pomoc chorym w problemie nietrzymania moczu i zaburzeń erekcji. Szczególną grupę leczonych stanowią mężczyźni u których problemy z trzymaniem moczu oraz zaburzenia erekcji są następstwem wykonanych operacji takich jak: prostatektomii radykalnej w przypadku rozpoznania raka gruczołu krokowego lub leczenia zabiegowego łagodnego rozrostu prostaty (BPH). Wykonujemy także operacje plastyczne prącia, korekcyjne skrzywień prącia także w chorobie Peyroniego. Centrum powstało dzięki współpracy zespołu Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy z najbardziej doświadczonymi specjalistami w Europie. Składa się on ze specjalistów polskich z naszego Szpitala w tym dr Jacek Szyperski specjalista Urolog, FEBU i specjalistów z Europy na czele z dr Agustin Fraile Poblador - koordynator Kliniki Urologii Rekonstrukcyjnej University Hospital Ramon y Cajal z Madrytu w Hiszpanii.

Ten międzynarodowy team umożliwia przeprowadzanie konsultacji na miejscu oraz wykonywanie najbardziej skomplikowanych zabiegów rekonstrukcyjnych włącznie z wszczepieniem sztucznych zwieraczy cewki moczowej i implantów prącia, protez jądra. Dzięki rozwojowi nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie zabiegów jesteśmy w stanie przywrócić chorym wymagającym takiego leczenia godność i normalną aktywność oraz życie w społeczeństwie. Dzięki doświadczeniu i dostępie do wszystkich nowoczesnych metod diagnostyki oraz różnych typów implantów jesteśmy w stanie dobrać najkorzystniejszą terapię do konkretnej sytuacji klinicznej i potrzeb pacjenta.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Męskie nietrzymanie moczu jest dramatycznym powikłaniem niektórych operacji urologicznych, szczególnie chirurgicznego leczenia raka prostaty – prostatektomii radykalnej.

Radykalna prostatektomia jest wykonywana na całym świecie, ale w wielu krajach pacjenci cierpią na jej powikłania bez oferowania odpowiedniego postępowania.

W chirurgicznym leczeniu nietrzymania moczu u moczu mężczyzn zastosowanie znajdują slingi podcewkowe, implanty typu ProAct lub sztuczny zwieracz zwieracza (AUS) są one standardowymi opcjami chirurgicznymi dla leczenia męskiego nietrzymania moczu.

ProAct

Regulowany system w postaci implantów balonowych wykonanych z silikonu stosowany u pacjentów ze wszystkimi stopniami nietrzymania moczu.

Najlepsze efekty daje w niepełnym uszkodzeniu systemu zwieraczowego i w nietrzymaniu moczu łagodnym lub umikarkowanym.

Implant skład się z 2 identycznych elementów w postaci rurek zakończonych regulowanym balonem zbudowanych z silikonu zakończonych tytanowym portem regulacyjnym. Balony umieszczane są symetrycznie w okolicy szyji pęcherza na poziomie zwieracza cewki moczowej poprzez 2 niewielkie nacięcie skóry krocza. Porty regulacyjne umieszczane są pod skórą moszny.

Zabieg jest procedurą trwającą około 20 minut obarczoną małym ryzykiem powikłań. Poprzez porty regulacyjne umieszczone pod skórą moszny implanty balonowe są dopełniane – po 3-4 regulacjach następuje znacząca poprawa w trzymaniu moczu.

Zaletą tego rozwiązania jest bezobsługowość, pacjent oddaje mocz w sposób naturalny bez potrzeby uruchamiania pompy w mosznie jak w przypadku sztucznego zwieracza. Jest to rozwiązanie szczególnie dobre dla mężczyzn niepełnym nietrzymaniem moczu oraz osób z trudnościami w manipulacjach szczególnie starszych lub cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów dłoni.

Sztuczny zwieracz (AUS) TYP AMS 800

AUS jest wszczepiany w celu korekty ciężkiego stopnia nietrzymania moczu także u pacjentów po radioterapii.

Jest to urządzenie wykonane z silikonu, które składa się z trzech komponentów:

  1. mankiet umieszczony wokół cewki moczowej
  2. pompa, umieszczona w mosznie, jest naciskana przez pacjenta za każdym razem, gdy będzie musiał oddać mocz.
  3. balon ciśnieniowy, umieszczony w miednicy, wypełniony roztworem soli fizjologicznej.

Operacja AUS to 60-90 minutowy zabieg, wykonywany z dostępu od strony krocza. Podczas opercaji po wypreparowaniu cewki moczowej zostaje wszczepiony mankiet wokół cewki, umieszczona pompa w mosznie oraz balon ciśnieniowy pod mięśniem prostym brzucha. Zwieracz zostanie ostatecznie aktywowany po 4 do 6 tygodniach od operacji.

Zapoznaj się z artykułem Newsweeka (pdf).

Męski sling podcewkowy

Męskie taśmy stosuje się u pacjentów z łagodnym do umiarkowanego nietrzymaniem moczu po prostatektomii.

Jest to prosta i stosunkowo bezpieczna procedura trwająca około 45 minut, a wskaźnik sukcesu wynosi do 80%. Możliwy jest niewielki ból pooperacyjny, a pacjenci mogą zostać wypisani w następnym dniu operacji.

Lekarze

Lekarze naszego Centrum to specjaliści klasy europejskiej, którzy szkolili się w najlepszych ośrodkach zagranicznych. Posiadają dużą wiedzę i doświadczenie - zdecydowanie można im zaufać.

lek. med. Szyperski Jacek
lek. med. Szyperski Jacek Specjalista Urolog, FEBU, chirurg Dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy. Pobierz CV
dr Agustin Fraile Poblador
dr Agustin Fraile Poblador Specjalista Urolog, Koordynator Urologii Rekonstrukcyjnej i Andrologii Szpitala Uniwersyteckiego Ramon i Cajal, Madryt, Hiszpania Pobierz CV

Dysfunkcja erekcji

Zaburzenia erekcji są często leczone doustnymi lekami, falą ESWT lub bolesnymi zastrzykami do prącia. Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu leczenie operacyjne jest jedynym rozwiązaniem.

Implantacja protezy prącia to ponad 1-godzinna stosunkowo bezpieczna procedura, która jest wykonywana od ponad 40 lat, a implanty prącia są stale doskonalone. Proteza prącia bez względu na przyczynę zaburzeń erekcji jest leczeniem skutecznym. Na całym świecie rocznie wykonywanych jest ponad 20 000 implantacji protez prącia. Bardzo duża grupa mężczyzn cierpi z powodu zaburzeń erekcji min. z powodu braku wiedzy i informacji o sposobie leczenia.

Skuteczne leczenie

Bezpieczna procedura wykonywana od ponad 40 lat

Proteza prącia

Istnieją 2 rodzaje protez prącia: hydrauliczne oraz elastyczne.

Proteza hydrauliczna TYP AMS 700

(ang. Inflatable Penile Protesis - IPP) – ten typ protezy najlepiej odtwarza naturalny proces erekcji i zwiotczenia prącia i jest to najlepsze rozwiązanie dla większości pacjentów z ciężką zaburzeniami erekcji (ED).

Implant składa się z 2 silikonowych cylindrów, po jednym w każdym ciele jamistym prącia, połączonych z pompką w mosznie i zbiornikiem wypełnionym roztworem soli fizjologicznej umieszczonym w okolicy załonowej. Całe urządzenie jest wewnętrzne, więc zewnętrzny wygląd pracia jest naturalny. Gdy pompa jest uruchamiana, płyn ze zbiornika dociera do cylindrów, rozszerzając je i powodując erekcję.

Implantacja IPP to 1-godzinna operacja. Pacjentów można wypisywać w tym samym lub następnym dniu po zabiegu, a aktywność seksualną można wznowić w ciągu około 6 tygodni. Komplikacje wynikające z tej operacji są niezwykle rzadkie, a najcięższe są infekcje protezy, co zdarza się u mniej niż 1% pacjentów

Półsztywna proteza prącia

W niektórych sytuacjach półsztywne protezy prącia mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie u mężczyzn z ograniczoną sprawnością manualną lub z ciężkim skróceniem prącia, którzy życzą sobie rzeczywistego przedłużenia.

Jest to również prostsza i nieco tańsza operacja niż implantacja protezy hydraulicznej. Głównym ograniczeniem tej protezy jest to, że pacjenci zawsze mają częściową erekcję, co może być uciążliwe dla niektórych mężczyzn.

Zapraszamy do kontaktu

Uzyskacie Państwo wyczerpującą informację o możliwości leczenia oraz pomoc w skontaktowaniu się z lekarzem specjalistą.

Szpital Św.Łukasza w Bydgoszczy ul. Bydgoskiego Bataliony Obrony Narodowej 10a 85-825 Bydgoszcz
Godziny otwarcia: Pn-Pt 7:00 - 19:00
Masz pytania? Napisz! rejestracja@szpital-lukasza.pl
Rejestracja telefoniczna +48 52 320 20 50
+48 518 396 035
Opinie pacjentów

Szczególnie dużą wagę przywiązujemy do wysokiej jakości opieki i doskonałości naszych usług, dlatego też Państwa opinie są dla nas niezmiernie ważne.

Byłem pacjentem tego Szpitala i jestem pod wrażeniem opieki jaką mnie otoczono. Czysto, miło i spokojnie. Lekarze profesjonalni. Uzyskałem wielką pomoc – od 5 lat cierpiałem na nietrzymanie moczu po operacji prostaty, teraz mogę ponownie normalnie żyć.

Opinia pacjenta

Andrzej, 76 lat Warszawa

Bardzo profesjonalny zespół lekarzy i cały personel. Wszystko przebiegło bezproblemowo. Miałem depresję z powodu powikłań po usunięciu raka prostaty. Po wykonanych zabiegach implantacyjnych czuję się świetnie. Do tego wspaniałe warunki. Polecam wszystkim.

Opinia pacjenta

Marek, 58 lat Bydgoszcz

Lekarze kompetentni i z dobrym kontaktem. Sprawnie wykonane badania diagnostyczne oraz zabieg który na nowo uczynił mnie mężczyzną w pełnym słowa znaczeniu. Dziękuję dr Szyperskiemu i dr Fraile – bardzo dobrzy specjaliści.

Opinia pacjenta

Wojciech, 62 lata Wrocław