Urologia Robotyczna da Vinci

Robot da Vinci zrewolucjonizował chirurgię umożliwiając bardzo precyzyjne wykonywanie zabiegów. Głównym jego zastosowaniem jest leczenie raka prostaty.

Robot da Vinci

Zaprojektowany przez amerykańskich inżynierów system robotowy da Vinci, zrewolucjonizował prowadzenie najbardziej precyzyjnych operacji chirurgicznych.

System ten umożliwia operowanie w trudno dostępnych miejscach ciała, wykonując polecenia chirurga w absolutnie dokładny sposób. Chirurgia raka prostaty jest jednym z głównych zastosowań tego systemu, ale znajduje on także swoje miejsce w leczeniu innych schorzeń urologicznych, takich jak: guzy nadnerczy, nerek i pęcherza moczowego.

Dlaczego da Vinci?

Najwyższym etapem w rozwoju operacyjnych technik małoinwazyjnych jest zastosowanie w medycynie systemu robotowego da Vinci - to dołączenie do laparoskopii, wysokiej technologii umożliwiającej precyzyjne, liczone w milimetrach ruchy narzędzi oraz całkowite wyeliminowanie drżenia dłoni chirurga.

System ten jest szczególnie użyteczny podczas precyzyjnego preparowania tkanek z intencją zaoszczędzenia kluczowych struktur, tak jak w przypadku usuwania raka prostaty, odpowiedzialnych za zachowaniu dobrego trzymania moczu raz wzwodów prącia. Zastosowanie robota da Vinci zmniejsza ograniczenia związane z tradycyjnymi metodami leczenia.

To technika pozwalająca na niespotykaną dotąd precyzję. Zabiegi robotowe są przeprowadzane specjalnie zaprojektowanymi narzędziami, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami niż te używane tradycyjne. Zaawansowana technologia umożliwia niespotykaną wizualizację obrazu jamy brzusznej umożliwiając operatorowi lepszą orientację w polu operacyjnym.

Technologia robotyczna w medycynie umożliwia przeprowadzenie prostatektomii radykalnej i innych zabiegów w najmniej inwazyjny sposób spośród obecnych metod leczenia.

Operacja robotyczna da Vinci

Różnice między tradycyjną chirurgią, a laparoskopią.

W tradycyjnej chirurgii otwartej lekarz musi wykonać rozległe cięcie, które pomoże mu uzyskać dostęp do okolicy operowanej. Skutkuje to często wydłużeniem powrotu do zdrowia, obniżeniem komfortu pacjenta po operacji oraz gorszym efektem kosmetycznym w postaci rozległej blizny.

W chirurgii minimalnie inwazyjnej - chirurgia laparoskopowa, chirurg stosuje cienkie długie, sztywne instrumenty, którymi wykonuje zabieg i obserwuje je dzięki układom optycznym na standardowym monitorze.

System robotowy da Vinci

Umożliwia on precyzyjne liczone w milimetrach ruchy unikając całkowicie drżenia dłoni chirurga, co czyni go szczególnie użytecznym i dokładnym, eliminuje ryzyko ruchów niezamierzonych, jak również zapewnia idealną jakość obrazu.

Zastosowanie robota da Vinci umożliwia wykonanie małoinwazyjnego zabiegu. Czas operacji jest zazwyczaj krótszy, dochodzi do mniejszej utraty krwi oraz występuje minimalne ryzyko zakażenia. Pacjent wraca do codziennej aktywności szybciej niż po tradycyjnej operacji, a czas pobytu w szpitalu skraca się średnio o 40%. Zastosowanie robota zmniejsza ograniczenia związane z tradycyjnymi metodami leczenia. Zabiegi robotyczne są przeprowadzane specjalnie zaprojektowanymi narzędziami, które są mniejszych rozmiarów i bardziej precyzyjne niż te uzywane do klasycznej laparoskopii. Zaawansowana technologia umożliwia wizualizacje obrazu z jamy brzusznej w trójwymiarze, dzięki układowi wizyjnemu 3D, dając operatorowi lepszą orientację w polu operacyjnym.

Technologia robotyczna w medycynie umożliwia przeprowadzenie m. in. operacji usunięcia prostaty w przypadku jej nowotworu w najmniej inwazyjny sposób spośród obecnych metod leczenia. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów zachorowalność na raka gruczołu krokowego wzrasta i w 2013 roku. wyniosła aż 12 162 nowych przypadków. Rak prostaty to drugi co do częstości nowotwór powodujący zgon wśród mężczyzn. W Polsce z tego powodu umiera ponad 4000 osób rocznie.

Lekarze

Urolodzy Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy to jeden z najbardziej doświadczonych zespołów. Zabiegi robotowe przeprowadza osobiście i kieruje zespołem da Vinci doświadczony i znany w Europie prof. Ignacio Moncada Iribarren z Madrytu, który operacje robotowe przeprowadza rutynowo od kilkunastu lat zarówno w klinikach prywatnych jak i uniwersyteckich.

Cały zespół urologów Centrum Medycyny Robotycznej Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy to specjaliści z ogromnym, wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce, chirurgii minimalnie inwazyjnej, w tym endoskopowej, laparoskopowej, a chirurgia robotowa da Vinci to jedynie kolejny etap możliwości tego wybitnego zespołu. Są pionierami technologii małoinwazyjnych w Polsce i regionie.

prof. Ignacio Moncada Iribarren
prof. Ignacio Moncada Iribarren Director of Zarzuela Institute of Robotic Surgery Chief of Urology, Hospital Universitario La Zarzuela. Madrid, Spain. Koordynator Centrum Robotyki Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy. Pobierz CV
lek. med. Szyperski Jacek
lek. med. Szyperski Jacek Specjalista Urolog, FEBU, chirurg Dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy. Pobierz CV
dr n. med. Listopadzki Sławomir
dr n. med. Listopadzki Sławomir Specjalista Urolog, FEBU, chirurg Dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Świętego Łukasza.
dr n. med. Jarzemski Piotr
dr n. med. Jarzemski Piotr Specjalista urolog, chirurg. Konsultant Szpitala.

Korzyści dla pacjenta:

  • Lepsza widoczność, dzięki obrazowi 3D;
  • Lepsza dostepnosc dla operatora do miejsc operowanych;
  • Dokładnie uwidacznia naczynia krwionośne oraz struktury nerwowe, zmniejszajac ryzyko ich uszkodzenia;
  • Większa precyzja zabiegu, dzięki narzędziom operacyjnym wyposażonym w technologię EndoWrist symulującym pełny zakres ruchów ludzkiej ręki;
  • Dodatkowo narzędzie są bardziej stabilne, co chroni chorego przed nieprzewidywalnym uszkodzeniem innych narządów w czasie zabiegu;
  • Zwiększa efektywność pracy operatora;
  • Zmniejszę ilość powikłań;
  • Skraca pobyt w szpitalu;
  • Zmniejsza utratę krwi w trakcie zabiegu.

Skuteczne leczenie

Bezpieczna procedura wykonywana od ponad 40 lat

Doświadczenie

Około 2500 operacji radyklanego usunięcia raka prostaty metodami minimalnie inwazyjnymi świadczy o niezwykłym doświadczeniu i dojrzałości, a ponadto współpraca z ekspertami w zakresie onkologii, radioterapii i medycyny wewnętrznej oraz rehabilitacji pozwala zaoferować optymalne leczenie dobrane indywidualnie do pacjenta z rakiem urologicznym od samego początku, zapewniając w ten sposób najlepszy z możliwych wyników leczenia onkologicznego oraz redukując do maksimum ryzyko powikłań.

Warto też zaznaczyć, że pierwszą w Polsce laparoskopową radykalną prostatektomie wykonał nasz zespół juz w 1999 roku co było pierwszą taką operacją w Polsce, a pierwszą w regionie prostatektomię robotową da Vinci właśnie w Szpitalu Świętego Łukasza w Bydgoszczy. W ciągu ostatnich 20 lat doskonalenia techniki zespół przeprowadził kilka tysięcy różnych rodzajów zabiegów laparoskopowych specjalizując się szczególnie w laparoskopowej radykalnej prostatektomii.

+20 lat Doskonalenia techniki
+2500 Operacji radykalnego
usunięcia raka

Poza komfortowymi warunkami pobytu oraz umiejętnościami i warunkami technicznymi wykonania zabiegu robotowego oferujemy choremu coś znacznie więcej jest to doświadczenie, odpowiedzialność oraz szczególnie bezpieczeństwo w tym umiejętność zaopatrzenia sporadycznych ale zawsze możliwych powikłań.

Zapraszamy do kontaktu

Uzyskacie Państwo wyczerpującą informację o możliwości leczenia oraz pomoc w skontaktowaniu się z lekarzem specjalistą.

Szpital Św.Łukasza w Bydgoszczy ul. Bydgoskiego Bataliony Obrony Narodowej 10a 85-825 Bydgoszcz
Godziny otwarcia: Pn-Pt 7.00 - 19.00
Masz pytania? Napisz! rejestracja@szpital-lukasza.pl
Rejestracja telefoniczna +48 52 320 20 50
+48 518 396 035
Opinie pacjentów

Szczególnie dużą wagę przywiązujemy do wysokiej jakości opieki i doskonałości naszych usług, dlatego też Państwa opinie są dla nas niezmiernie ważne.

Doskonali specjaliści! Zabieg wykonany perfekcyjnie, krótki pobyt w doskonałych warunkach Szpitala Św.Łukasza i co najważniejsze mam pełne trzymanie moczu i nieoznaczalne PSA – polecam!

Opinia pacjenta

Krzysztof, 67 lat Poznań

Personel bardzo miły i profesjonalny od początku do końca. Wszystko dokładnie , bez pośpiechu wytłumaczone – bardzo przystępni lekarze. Operacja usunięcia prostaty wykonana bardzo dobrze. Warto skorzystać, tym bardziej , że cały zespół tworzą naprawdę doświadczeni lekarze.

Opinia pacjenta

Zdzisław, 57 lat Warszawa

Jestem 2 tygodnie po operacji prostaty, czuję się świetnie. Przebieg zabiegu i po bez powikłań. Luksusowe i intymne warunki, dobre jedzenie. Nowoczesne wyposażenie i świetni fachowcy.

Opinia pacjenta

Piotr, 61 lat Bydgoszcz