Urologia Robotyczna da Vinci

Robot da Vinci zrewolucjonizował chirurgię umożliwiając bardzo precyzyjne wykonywanie zabiegów. Głównym jego zastosowaniem jest leczenie raka prostaty.

Robot da Vinci

Zaprojektowany przez amerykańskich inżynierów system robotowy da Vinci, zrewolucjonizował prowadzenie najbardziej precyzyjnych operacji chirurgicznych.

System ten umożliwia operowanie w trudno dostępnych miejscach ciała, wykonując polecenia chirurga w absolutnie dokładny sposób. Chirurgia raka prostaty jest jednym z głównych zastosowań tego systemu, ale znajduje on także swoje miejsce w leczeniu innych schorzeń urologicznych, takich jak: guzy nadnerczy, nerek i pęcherza moczowego.

Dlaczego da Vinci?

Najwyższym etapem w rozwoju operacyjnych technik małoinwazyjnych jest zastosowanie w medycynie systemu robotowego da Vinci - to dołączenie do laparoskopii, wysokiej technologii umożliwiającej precyzyjne, liczone w milimetrach ruchy narzędzi oraz całkowite wyeliminowanie drżenia dłoni chirurga.

System ten jest szczególnie użyteczny podczas precyzyjnego preparowania tkanek z intencją zaoszczędzenia kluczowych struktur, tak jak w przypadku usuwania raka prostaty, odpowiedzialnych za zachowaniu dobrego trzymania moczu raz wzwodów prącia. Zastosowanie robota da Vinci zmniejsza ograniczenia związane z tradycyjnymi metodami leczenia.

To technika pozwalająca na niespotykaną dotąd precyzję. Zabiegi robotowe są przeprowadzane specjalnie zaprojektowanymi narzędziami, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami niż te używane tradycyjne. Zaawansowana technologia umożliwia niespotykaną wizualizację obrazu jamy brzusznej umożliwiając operatorowi lepszą orientację w polu operacyjnym.

Technologia robotyczna w medycynie umożliwia przeprowadzenie prostatektomii radykalnej i innych zabiegów w najmniej inwazyjny sposób spośród obecnych metod leczenia.

Operacja robotyczna da Vinci

Różnice między tradycyjną chirurgią, a laparoskopią.

W tradycyjnej chirurgii otwartej lekarz musi wykonać rozległe cięcie, które pomoże mu uzyskać dostęp do okolicy operowanej. Skutkuje to często wydłużeniem powrotu do zdrowia, obniżeniem komfortu pacjenta po operacji oraz gorszym efektem kosmetycznym w postaci rozległej blizny.

W chirurgii minimalnie inwazyjnej - chirurgia laparoskopowa, chirurg stosuje cienkie długie, sztywne instrumenty, którymi wykonuje zabieg i obserwuje je dzięki układom optycznym na standardowym monitorze.

System robotowy da Vinci

Technologia robotyczna w medycynie umożliwia przeprowadzenie m. in. operacji usunięcia prostaty w przypadku jej nowotworu, guza nerki, całej nerki i innych narządów w najmniej inwazyjny sposób spośród obecnych metod leczenia. Rak prostaty jest obecnie najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn, a jego usunięcie stanowi najskuteczniejszy sposób terapii. Zastosowanie robota daVinci pozwala na osiągniecie najlepszych wyników czynnościowych po radykalnej prostatektomii.

Technologia robotyczna w urologii umożliwia przeprowadzenie operacji w przypadku rozpoznania nowotworów prostaty, nerki, pęcherza moczowego, a także wad wrodzonych układu moczowego takich jak zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego, niedorozwój nerki, wodonercze i wielu innych. Celem naszego zespołu jest bezpieczne i skuteczne leczenie pacjentów z wykorzystaniem najnowocześniejszej techniki i ogromnego doświadczenia operatorów.

Lekarze

Urolodzy Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy to jeden z najbardziej doświadczonych zespołów. To specjaliści z ogromnym, wieloletnim doświadczeniem w chirurgii laparoskopowej i endoskopowej. Są pionierami technologii małoinwazyjnych w Polsce. Chirurgia robotowa da Vinci to kolejny etap możliwości tego wybitnego zespołu. Szpital Św. Łukasza w Bydgoszczy dysponuje systemem robotowym da Vinci od roku 2018. Od tego czasu zespół lekarzy szpitala wykonuje w asyście robota kilkadziesiąt operacji rocznie. Robot Da Vinci wykorzystywany jest do takich operacji jak: radykalne usunięcie prostaty w przypadku jej nowotworu, plastyka zwężenia połączenia miedniczkowo- moczowodowego, usunięcie guza nerki z oszczędzeniem narządu lub usunięcia całej nerki czy też usunięcie gruczolaka stercza. To niektóre przykłady możliwości wykorzystania robota Da Vinci.

Cały zespół urologów Centrum Medycyny Robotycznej Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy to specjaliści z ogromnym, wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce, chirurgii minimalnie inwazyjnej.

dr n. med. Jarzemski Piotr
dr hab. med. Piotr Jarzemski prof. UMK, specjalista urolog. Kierownik Katedry i Kliniki Urologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy. Konsultant Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy.
dr n. med. Listopadzki Sławomir
dr n. med. Sławomir Listopadzki Specjalista urolog, FEBU. Starszy asystent Kliniki Urologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Dyrektor Medyczny Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy.
lek. med. Szyperski Jacek
lek. med. Jacek Szyperski Specjalista urolog, FEBU. Starszy asystent Kliniki Urologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy. Pobierz CV
dr n. med. Jarzemski Piotr
lek. med. Marcin Jarzemski Specjalista urolog, FEBU. Starszy asystent Kliniki Urologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Starszy asystent Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy.
dr n. med. Listopadzki Sławomir
lek. med. Bartosz Brzoszczyk Asystent Kliniki Urologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Asystent Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy.
lek. med. Szyperski Jacek
lek. med. Paweł Szyperski Asystent Kliniki Urologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Asystent Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy.
prof. Ignacio Moncada Iribarren
prof. Ignacio Moncada Iribarren Specjalista urolog, FEBU. Director of Zarzuela Institute of Robotic Surgery, Chief of Urology, Hospital Universitario La Zarzuela. Madryt, Hiszpania Koordynator Centrum Robotyki Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy. Pobierz CV

Korzyści dla pacjenta:

  • Lepsza widoczność, dzięki obrazowi 3D;
  • Lepsza dostępność dla operatora do miejsc operowanych;
  • Dokładne uwidacznia naczynia krwionośnych oraz struktur nerwowych, zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia;
  • Większa precyzja zabiegu, dzięki narzędziom operacyjnym wyposażonym w technologię EndoWrist symulującym pełny zakres ruchów ludzkiej ręki;
  • Dodatkowo narzędzie są bardziej stabilne, co chroni chorego przed nieprzewidywalnym uszkodzeniem innych narządów w czasie zabiegu;
  • Mniejsza utrata krwi w trakcie zabiegu;
  • Większa efektywność pracy operatora;
  • Mniejsza ilość powikłań;
  • Krótszy czas pobytu w szpitalu;
  • Szybsza rekonwalescencja.

Skuteczne leczenie

Bezpieczna procedura wykonywana od ponad 40 lat

Doświadczenie

25 letnie doświadczenie w prowadzeniu operacji metodami minimalnie inwazyjnymi świadczy o niezwykłej dojrzałości zespołu i umiejętności poradzenia sobie w każdej nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji. Współpraca z ekspertami w zakresie diagnostyki, terapii: onkologii, radioterapii i rehabilitacji pozwala zaoferować optymalne leczenie dobrane indywidualnie do pacjenta od rozpoznania choroby do pełnego wyleczenia. Odpowiedni sposób postępowania umożliwia osiągniecie najlepszego z możliwych wyników leczenia onkologicznego oraz redukuję do minimum ryzyka powikłań.

Warto też zaznaczyć, że pierwszą w Polsce laparoskopową radykalną prostatektomię wykonał nasz zespół juz w 1999 roku. Pierwszą w regionie prostatektomię robotową da Vinci wykonaliśmy w Szpitalu Świętego Łukasza w Bydgoszczy. W ciągu ostatnich 25 lat doskonalenia techniki zespół przeprowadził kilkanaście tysięcy różnych rodzajów zabiegów endoskopowych, laparoskopowych i robotowych specjalizując się szczególnie w laparoskopowej radykalnej prostatektomii. System da Vinci jest kolejnym etapem rozwoju naszego zespołu i doskonałym uzupełnieniem stosowanych przez nas technik operacyjnych.

+20 lat Doskonalenia techniki
+2500 Operacji radykalnego
usunięcia raka

Poza komfortowymi warunkami pobytu oraz umiejętnościami i warunkami technicznymi wykonania zabiegu robotowego oferujemy choremu coś znacznie więcej jest to doświadczenie, odpowiedzialność oraz szczególnie bezpieczeństwo w tym umiejętność zaopatrzenia sporadycznych ale zawsze możliwych powikłań.

Zapraszamy do kontaktu

Uzyskacie Państwo wyczerpującą informację o możliwości leczenia oraz pomoc w skontaktowaniu się z lekarzem specjalistą.

Szpital Św.Łukasza w Bydgoszczy ul. Bydgoskiego Bataliony Obrony Narodowej 10a 85-825 Bydgoszcz
Godziny otwarcia: Pn-Pt 7.00 - 19.00
Masz pytania? Napisz! rejestracja@szpital-lukasza.pl
Rejestracja telefoniczna +48 52 320 20 50
+48 518 396 035
Opinie pacjentów

Szczególnie dużą wagę przywiązujemy do wysokiej jakości opieki i doskonałości naszych usług, dlatego też Państwa opinie są dla nas niezmiernie ważne.

Doskonali specjaliści! Zabieg wykonany perfekcyjnie, krótki pobyt w doskonałych warunkach Szpitala Św.Łukasza i co najważniejsze mam pełne trzymanie moczu i nieoznaczalne PSA – polecam!

Opinia pacjenta

Krzysztof, 67 lat Poznań

Personel bardzo miły i profesjonalny od początku do końca. Wszystko dokładnie , bez pośpiechu wytłumaczone – bardzo przystępni lekarze. Operacja usunięcia prostaty wykonana bardzo dobrze. Warto skorzystać, tym bardziej , że cały zespół tworzą naprawdę doświadczeni lekarze.

Opinia pacjenta

Zdzisław, 57 lat Warszawa

Jestem 2 tygodnie po operacji prostaty, czuję się świetnie. Przebieg zabiegu i po bez powikłań. Luksusowe i intymne warunki, dobre jedzenie. Nowoczesne wyposażenie i świetni fachowcy.

Opinia pacjenta

Piotr, 61 lat Bydgoszcz