Rak piersi 29 maja 2019
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u polskich kobiet. Ryzyko wystąpienia choroby jest zależne od wielu czynników, a obciążenie genetyczne stanowi około 5-10%. Kobiety z genami wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi zagrożone są bardzo wczesnym wystąpieniem choroby tzn. około 20 lat wcześniej: w porównaniu z osobami nie posiadającymi zmutowanego genu. Nosicielki mutacji genu BRCA 1 mają ryzyko zachorowania w ciągu całego życia od 50-87% na raka piersi. Prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi po drugiej stronie wynosi 60% , a ryzyko od 40-60% achorowania na raka jajnika. Ryzyko zachorowania dla osób nosicieli mutacji genu BRCA 2, na raka piersi wynosi 43-84% , a na raka jajnika 15-27%.
Obustronna profilaktyczna mastektomia redukuje ryzyko zachorowania na raka piersi aż do 90-95% u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Przy ostrym postawieniu wskazania i woli poinformowanej pacjentki można wykonać PM od 25-roku życia .U nosicielek mutacji genów BRCA1/2 z obciążeniem rodzinnym (rak piersi i jajnika) powinno się wykonać profilaktyczne obustronne usunięcie przydatków, które obniża ryzyko zachorowania na raka piersi o 50%, a raka jajnika o 90% . Profilaktyczna owariektomia powinna być wykonano między 35, a 40 rokiem życia.
Dzięki nowoczesnym technikom chirurgicznym przy profilaktycznej mastektomii nie odcina się mięśnia piersiowego większego , tylko po usunięciu gruczołu piersiowego , implant pokrywa się
wchłanialną siatką lub matrycą kolagenową .Pozwala to zminimalizować zużycie leków przeciwbólowych i przyspieszyć powrót do aktywności sportowej i zawodowej. W trakcie zabiegu operacyjnego można za pomocą większych implantów powiększyć piersi , lub skorygować niedoskonałości , dzięki czemu piersi wyglądają naturalnie , a dolegliwości bólowe są niewielkie.
Kwalifikacja chirurgiczno-onkologiczna powinna obejmować:
– pełna diagnostykę ginekologiczną i radiologiczną
– poradę genetyczną
– opiekę psychoonkologiczną
– wskazówki dotyczące wszystkich opcji rekonstrukcyjnych
Aktualności
Zapraszamy na konsultacje z zakresu profilaktycznej mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją LAPAROSKOPOWO
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u polskich kobiet. Rocznie choruje około 20 000…
Czytaj więcejZakup oprogramowania oraz usług programistycznych i szkoleniowych niezbędnych do wprowadzenia zmiany funkcjonowania Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy skutkujące wdrożeniem innowacji w procesie świadczenia usług medycznych
CONSULTRON S. Listopadzki, J. Szyperski, P. Jarzemski Spółka Jawna realizuje projekt pod nazwą…
Czytaj więcejMaj to Światowy Miesiąc Świadomości Czerniaka, zapraszamy na badanie dermatoskopowe znamion.
Konsultacje dermatologiczne przeprowadzi lek. Katarzyna Witkowska - Humaidi, absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy, lekarz…
Czytaj więcej