Rak piersi 29 maja 2019
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u polskich kobiet. Ryzyko wystąpienia choroby jest zależne od wielu czynników, a obciążenie genetyczne stanowi około 5-10%. Kobiety z genami wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi zagrożone są bardzo wczesnym wystąpieniem choroby tzn. około 20 lat wcześniej: w porównaniu z osobami nie posiadającymi zmutowanego genu. Nosicielki mutacji genu BRCA 1 mają ryzyko zachorowania w ciągu całego życia od 50-87% na raka piersi. Prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi po drugiej stronie wynosi 60% , a ryzyko od 40-60% achorowania na raka jajnika. Ryzyko zachorowania dla osób nosicieli mutacji genu BRCA 2, na raka piersi wynosi 43-84% , a na raka jajnika 15-27%.
Obustronna profilaktyczna mastektomia redukuje ryzyko zachorowania na raka piersi aż do 90-95% u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Przy ostrym postawieniu wskazania i woli poinformowanej pacjentki można wykonać PM od 25-roku życia .U nosicielek mutacji genów BRCA1/2 z obciążeniem rodzinnym (rak piersi i jajnika) powinno się wykonać profilaktyczne obustronne usunięcie przydatków, które obniża ryzyko zachorowania na raka piersi o 50%, a raka jajnika o 90% . Profilaktyczna owariektomia powinna być wykonano między 35, a 40 rokiem życia.
Dzięki nowoczesnym technikom chirurgicznym przy profilaktycznej mastektomii nie odcina się mięśnia piersiowego większego , tylko po usunięciu gruczołu piersiowego , implant pokrywa się
wchłanialną siatką lub matrycą kolagenową .Pozwala to zminimalizować zużycie leków przeciwbólowych i przyspieszyć powrót do aktywności sportowej i zawodowej. W trakcie zabiegu operacyjnego można za pomocą większych implantów powiększyć piersi , lub skorygować niedoskonałości , dzięki czemu piersi wyglądają naturalnie , a dolegliwości bólowe są niewielkie.
Kwalifikacja chirurgiczno-onkologiczna powinna obejmować:
– pełna diagnostykę ginekologiczną i radiologiczną
– poradę genetyczną
– opiekę psychoonkologiczną
– wskazówki dotyczące wszystkich opcji rekonstrukcyjnych
Aktualności
Maj to Światowy Miesiąc Świadomości Czerniaka, zapraszamy na badanie dermatoskopowe znamion.
Konsultacje dermatologiczne przeprowadzi lek. Katarzyna Witkowska - Humaidi, absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy, lekarz…
Czytaj więcejKonsultacje w zakresie terapii z zastosowaniem kolagenu
Osoby z dolegliwościami bólowymi stawów i kręgosłupa zapraszamy na konsultację lekarza rehabilitacji celem przeprowadzenia…
Czytaj więcejPaździernik to miesiąc profilaktyki raka piersi
Dr n. med. Artur Gralec serdecznie zaprasza na dni otwarte w październiku! Podczas spotkania…
Czytaj więcej