+48 52 320 20 50
+48 518 396 035

Diabetologia

Diabetologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem głównie cukrzycy i jej powikłań, ale także innych zaburzeń takich jak stan przedcukrzycowy, otyłość, czy zespół metaboliczny.

Cukrzyca nie jest jedną chorobą, ale „grupą chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższonym stężeniem glukozy we krwi) wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny, a przewlekła hiperglikemia w cukrzycy powoduje uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów – szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych”.

Obserwuje się rosnącą liczbę chorych na cukrzycę w wielu krajach świata, zwłaszcza typu 2 – co związane jest z epidemią nadwagi i otyłości. W Polsce szacuje się, że na cukrzycę typu 2 choruje około 2 mln osób, a kolejny 1 mln nie wie o swojej chorobie. Diabetologia zajmuje się także chorymi na cukrzycę typu 1, których liczba także stale rośnie, a także cukrzycą ciążową oraz tzw. cukrzycą o znanej przyczynie, wśród których wymienić można m.in. choroby endokrynologiczne, genetyczne, czy też działanie leków (np. sterydów).

Diabetologia jest obecnie jedyną z niezabiegowych gałęzi medycyny, w której notuje się największy postęp w zakresie nowych technologii: w tym małoinwazyjnych przyrządów monitorowania glikemii (pomiarów stężenia glukozy), leczenia za pomocą coraz doskonalszych pomp insulinowych, a przede wszystkim pojawianie się nowych grup leków o udowodnionych korzyściach dla chorego.