+48 52 320 20 50
+48 518 396 035

Zapraszamy na konsultacje z zakresu profilaktycznej mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją LAPAROSKOPOWO 3 kwietnia 2024

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u polskich kobiet. Rocznie choruje około 20 000 kobiet i ta liczba co roku wzrasta o około 1000 nowych zachorowań w skali kraju. Ryzyko wystąpienia choroby jest zależne od wielu czynników, a obciążenie genetyczne stanowi około 5 % . Kobiety z genami wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi zagrożone są bardzo wczesnym wystąpieniem choroby tzn. około 20 lat wcześniej : w porównaniu z osobami nie posiadającymi zmutowanego genu. Nosicielki  mutacji genu BRCA 1 mają ryzyko zachorowania w ciągu całego życia od 50-87% na raka piersi.

Prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi po drugiej stronie wynosi 60 % , a ryzyko od 40 – 60% zachorowania na raka jajnika.

Ryzyko zachorowania dla osób nosicieli mutacji genu BRCA 2 , na raka piersi wynosi 43-84% , a na raka jajnika 15-27 %

Zabieg profilaktycznej mastektomii dotyczy pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór, i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • Potwierdzona obecność mutacji BRCA1/BRCA2
  • Obciążający wywiad rodzinny: dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia przed 50 rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku (łącznie z probantką)
  • Obciążający wywiad rodzinny: rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synochronicznego zachorowania na nowotwór złośliwy piersi
  • Potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.

Obustronna profilaktyczna mastektomia redukuje ryzyko zachorowania na raka piersi aż do  90-95% u  kobiet z grupy wysokiego ryzyka.  Przy ostrym postawieniu wskazania i woli poinformowanej pacjentki można wykonać PM od  25-roku życia .U nosicielek mutacji genów BRCA1/2 z obciążeniem rodzinnym (rak piersi i jajnika)  powinno się wykonać profilaktyczne obustronne usunięcie przydatków, które obniża ryzyko zachorowania na raka piersi o 50% a  raka jajnika o  90% . Profilaktyczna owariektomia powinna być wykonano między 35 a 40 rokiem życia.

Dzięki nowoczesnym technikom chirurgicznym przy profilaktycznej mastektomii nie odcina się mięśnia piersiowego większego , tylko po usunięciu gruczołu piersiowego , implant wprowadza się pod skórę i w zależności od potrzeb może być pokryty wchłanialną siatką lub matrycą kolagenową . Zgodnie z najnowszym trendem zabiegi profilaktycznej mastektomii z rekonstrukcją można wykonywać laparoskopowo , co dodatkowo pozwala to zminimalizować zużycie leków przeciwbólowych i przyspieszyć powrót do aktywności sportowej i zawodowej. Nacięcie znajduje się w okolicy dołu pachowego i ma długość 4-5 cm , po kilku tygodniach staje się praktycznie niewidoczne .Dzięki użyciu narzędzi laparoskopowych rzadziej dochodzi do uszkodzenia , martwicy skóry i brodawki .W trakcie zabiegu operacyjnego można za pomocą większych implantów powiększyć piersi , lub skorygować niedoskonałości , dzięki czemu piersi wyglądają naturalnie , a dolegliwości bólowe są niewielkie.

Kwalifikacja chirurgiczno-onkologiczna powinna obejmować:

  • pełną diagnostykę  ginekologiczną i radiologiczną
  • poradę genetyczną
  • opiekę psychoonkologiczną
  • wskazówki dotyczące wszystkich opcji rekonstrukcyjnych

Aktualności

Maj to Światowy Miesiąc Świadomości Czerniaka, zapraszamy na badanie dermatoskopowe znamion.

Konsultacje dermatologiczne przeprowadzi lek. Katarzyna Witkowska - Humaidi, absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy, lekarz…

Czytaj więcej

Konsultacje w zakresie terapii z zastosowaniem kolagenu

Osoby z dolegliwościami bólowymi stawów i kręgosłupa zapraszamy na konsultację lekarza rehabilitacji celem przeprowadzenia…

Czytaj więcej